MC, 12:15 sobota, 31.03.2012 r.
Ilustracja do artykułu: Gimp - Poprawa jakości zdjęcia

Gimp - Poprawa jakości zdjęcia

Absolutnie każdemu zdarza się czasem wykonać jakieś zdjęcie. Dlatego też, ten wpis będzie odpowiedni dla ludzi podobnych do mnie, czyli takich, którzy z grafiką mają bardzo niewiele wspólnego. Pokażę w nim, jak w bezmyślnie prosty sposób poprawić jakoś fotografii przy pomocy programu Gimp.

Jakie będą efekty?

Sposób, z którym się kiedyś spotkałem, a który opisuję w tym artykule, pozwala na wydobycie ze zdjęcia bardziej realnych kolorów, takich jakie faktycznie widzieliśmy wykonując fotografię. Zatem zmieni się nasycenie barw, jak i również zmieni kontrast, ponieważ to co na zdjęciu przesadnie zaciemnione, czy rozjaśnione, stanie się znacznie bardziej widoczne.
Oczywiście najlepszym opisem efektów, powinna być ilustracja, jednak jak już wspomniałem, z grafiką a już tym bardziej fotografią mam bardzo niewiele wspólnego i ciężko mi było znaleźć zdjęcie mojego autorstwa, na którym dobrze byłyby widoczne wszystkie opisane rezultaty. Poniżej to co wydawało mi się relatywnie odpowiednie (zachęcam mimo wszystko to popróbowania we własnym zakresie). Z lewej strony oryginalne zdjęcie, z prawej po retuszu.

Efekt poprawy jakości zdjęcia

Co należy zrobić?

Procedura jest bardzo prosta.
  • Duplikujemy warstwę ze zdjęciem
  • Zaznaczamy warstwę znajdującą się wyżej
  • Z menu wybieramy Kolory > Desaturacja...
  • Wybieramy z menu Kolory > Inwersja
  • Zmieniamy tryb wyświetlania warstwy na Pokrywanie

I to mogłoby być wszystko, gdyby nie fakt, że zdjęcie pewnie straciło na ostrości. Aby to poprawić, należy poddać górną warstwę rozmyciu - Filtry > Rozmycie > Rozmycie Gaussa...
Ja zazwyczaj wybieram promień z zakresu 5-10 px, ale można tutaj popróbować znaleźć najodpowiedniejszą wartość dla danego zdjęcia.

Na sam koniec, można ewentualnie pomanipulować kryciem górnej warstwy, tak by uzyskać efekt najbardziej nas zadowalający.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: