MC, 15:56 sobota, 15.09.2012 r.
Ilustracja do artykułu: GIMP Fourier Plugin - Szybka transformata Fouriera (FFT) oraz transformata odwrotna w GIMPie

GIMP Fourier Plugin - Szybka transformata Fouriera (FFT) oraz transformata odwrotna w GIMPie

Transformata Fouriera jest nieoceniona niemal w każdej dziedzinie nauki. Praca w domenie częstotliwości daje szerokie możliwości analizy i przetwarzania sygnałów. Spróbujemy dziś zainstalować w systemie dodatek do programu Gimp, który umożliwi nam generowanie szybkiej transformaty Fouriera (FFT) i transformaty odwrotnej dla obrazów.

Czego będziemy potrzebować?

Przede wszystkim niezbędny będzie program Gimp wraz z odpowiednimi bibliotekami pomocniczymi. W dalszej kolejności będziemy musieli zainstalować właściwy plugin. Więc do dzieła.

Pobieramy Gimpa

Poniższe polecenie powinno wyposażyć nasz system w program Gimp w raz z jego odpowiednimi narzędziami. Jeśli posiadasz już Gimp-a, upewnij się mimo wszystko, czy masz również zainstalowany pakiet libgimp2.0-dev.
sudo apt-get install gimp libgimp2.0-dev

Instalujemy odpowiedni plugin

Wtyczkę "Fourier GIMP" pobierzemy ze strony autora - Fourier GIMP Plugin. Następnie, idąc za wskazówką ze strony, instalujemy wtyczkę:
tar xvzf fourier-0.4.2.tar.gz
cd fourier-0.4.2
make
make install
Jak widać, rozpakowujemy i kompilujemy źródła wtyczki. W razie potrzeby należy zmienić nazwę archiwum, która obecnie (w momencie pisania artykułu) odpowiada wersji wtyczki 0.4.2.

Po zainstalowaniu wtyczki, w menu Gimpa Filtry > Ogólne, powinny pojawić się dwie nowe opcje: FFT Forward oraz FFT Inverse, dzięki którym będziemy mogli zastosować transformatę Fouriera na aktualnie używanym obrazie.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: