MC, 15:35 poniedziałek, 06.02.2012 r.
Ilustracja do artykułu: Najnowsza wersja GIMPa 2.7.3 wydana i gotowa do pobrania

Najnowsza wersja GIMPa 2.7.3 wydana i gotowa do pobrania

Króciutki wpis na temat rozwojowej wersji GIMPa 2.7.3, która jest już gotowa do pobrania. Kilka istotnych zmian, które rzuciły mi się na oczy podczas pierwszego użycia.

Co nowego w GIMPie?

Przyszło mi zainstalować najnowszą, rozwojową jeszcze, wersję GIMPa (proces instalacji opisany został tutaj - GIMP 2.7.3 został wydany!) i chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat najistotniejszych dla mnie zmian.

Tryb jednookienkowy

Chyba najbardziej zauważalną przez wszystkich użytkowników cechą nowego GIMPa jest fakt, że możemy przełączyć go w tryb jednookienkowy, tak upragniony, wyczekiwany i wygodny ;] Możemy tego dokonać wybierając z głównego menu programu: Okna -> Tryb jednookienkowy. Wiem, że wiele osób odstraszał wielookienkowy interfejs GIMPa a dla mnie samego, był zwyczajnie niewygodny. Teraz wygląd programu bardzo rozwiązanie znane z Photoshopa i tę zmianę może oceniać tylko i wyłącznie in plus (tym bardziej, że wciąż pozostawiony jest wybór użytkownikowi, więc konserwatyści mogą pozostać przy kilku oknach programu).

Możliwość grupowania warstw!!

Co tam jedookienkowy interfejs, gdy programiści zadali sobie tyle trudu i dokonali fundamentalnej zmiany w aplikacji - od teraz można tworzyć katalogi z warstwami! Możliwość ta, znana z Photoshopa był chyba mimo wszystko bardziej wyczekiwana niż zmiany w wyglądzie programu. Użytkownicy już od dawna zgłaszali ideę grupowania warstw w katalogi jako wielce pożądaną, jednak mieli świadomość, że ta zmiana będzie wymagała czasu. Ale ten właśnie nadszedł! Jest to w mojej ocenie, najbardziej istotna zmiana w GIMPie jaką zauważyłem.

Poprawione i udoskonalone funkcje Script-Fu

Właściwie to z powodu tego, że pisałem niewielki skrypt do GIMPa, a jak się okazało nie mogę tego zrobić ponieważ nie ma niezbędnej dla mnie funkcji gimp-text-layer-resize, postanowiłem dostać w swoje ręce najnowszą jego wersję. Teraz już ta funkcja istnieje i działa bardzo dobrze. Ponadto, w związku z dodaniem możliwości katalogowania warstw zmieniło się podejście w skryptach do dodawania ich do obrazu. Obecnie funkcja gimp-image-add-layer jest uznana ze przestarzałą (przy każdym wykonaniu skryptu, poinformuje nas o tym alert) a w zamian za nią powstała funkcja gimp-image-insert-layer, która uwzględnia hierarchiczność tworzonych warstw. Są to zmiany, które już przyszło mi zauważyć, ale zapewne jest ich wiele więcej.

Podsumowanie

Choć spędziłem z GIMPem zaledwie kilka godzin i zapewne z wieloma zmianami jeszcze się nie spotkałem, jednak te które przyszło mi znaleźć, są dla mnie niezwykle miłym zaskoczeniem. Zdaję sobie sprawę, że wersja 2.7.3 wymaga jeszcze trochę pracy nim stanie się oficjalnym wydaniem, ale już teraz jest godna uwagi. Jako "nie-grafik" a człowiek, który po prostu od czasu do czasu musi coś przy grafice pogrzebać, GIMP stał się dla mnie absolutnym substytutem Photoshopa. No może brakuje mi tylko takiego rozwiązania z nakładaniem efektów na warstwy i grupy, ale, ale... I do tego na pewno dojdą programiści GIMPa, a już teraz należy im się wielkie podziękowanie, które w swoim imieniu właśnie składam :)

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: