MC, 08:09 sobota, 20.10.2018 r.
Ilustracja do artykułu: Jak przywrócić dodatek Lightning (kalendarz Google) do Thunderbird 60.*

Jak przywrócić dodatek Lightning (kalendarz Google) do Thunderbird 60.*

Po niedawnej aktualizacji programu Thunderbird, stała się rzecz dla wielu straszna - dodatek Lightning obsługujący kalendarze od Google przestał być kompatybilny z najnowszymi zmianami i siłą rzeczy przestał działać. Jako, że automatyczne aktualizacje Thunderbirda są domyślnie włączone, problem dla większości pojawił się zupełnie niespodziewanie. Do luksusów człowiek przyzwyczaja się niezwykle szybko, więc jak tu teraz żyć bez kalendarza? Na szczęście jest ratunek!

Jak do tego doszło?

Jeśli spojrzeć w komentarze pod dodatkiem Lightning, widać, że środowisko użytkowników Thunderbirda nie kryje oburzenia i to z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy to taki, że problem pojawił się zupełnie znienacka i autorzy programu nie uprzedzili odpowiednio użytkowników o planowanych zmianach, tak dalece istotnych, że mogą wyłączyć kluczowe dodatki. Drugi powód to fakt, że funkcjonalność kalendarza, nie powinna być traktowana po macoszemu a raczej powinna stać się jednym z podstawowych elementów programu, stałym i niezależnym od aktualizacji. Czas pewnie pokaże jakie będą reakcje i działania ze strony Mozilli, póki jednak co, trzeba sobie radzić samemu.

Jak przywrócić kalendarz na Ubuntu?

Działający dodatek kalendarza możemy przywrócić opierając się na pakiecie xul-ext-lightning pochodzącym z repozytoriów. Należy jednak najpierw usunąć nieaktualny dodatek z Thunderbirda (konfiguracja kalendarza zostanie zachowana). Pełna procedura wygląda następująco:


  • Usunąć niedziałający dodatek Lightning z Thunderbirda.
  • Wyłączyć Thunderbirda.
  • Zainstalować pakiet xul-ext-lightning: `sudo apt-get install xul-ext-lightning`.
  • Włączyć ponownie program Thunderbird - kalendarz powinien być dostępny.

Przyznam, że z wielką ulgą odetchnąłem gdy ponownie zobaczyłem swój kalendarz. Bardzo wygodnie jest mieć wszystko w jednym miejscu i póki co musimy zadowolić się takim rozwiązaniem problemu.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: