MC, 11:36 niedziela, 14.10.2012 r.
Ilustracja do artykułu: Vim - Przeszukiwanie dokumentów

Vim - Przeszukiwanie dokumentów

Wspominałem już na łamach strony o tematyce przeszukiwania dokumentów w programie Vim, jednak w kontekście pewnych usprawnień tej funkcjonalności. Wypadałoby jednak choć pokrótce opisać zagadnienie samego szukania wskazanych fraz w treści plików i o tym ta notatka.

W jaki sposób odbywa się wyszukiwanie treści w Vim?

Przejdźmy od razu do rzeczy. Wyszukiwanie interesujących nas słów, czy fraz w programie Vim, to bardzo prosta sprawa. Należy wiedzieć, że rozróżniane są dwa typy poszukiwań: na przód i w tył. Istotny jest również fakt, że gdy docieramy do końca, lub początku dokumentu, wyszukiwanie będzie kontynuowane od przeciwnej strony, a zatem nawet szukając jedynie w tył, czy w przód, możemy przeszukać cały dokument. Poszukiwania w przód wywołujemy przy pomocy komendy:
/<szukana treść (na przód)>
np. w poniższy sposób będziemy mogli odszukać wystąpienia słowa "Ania" w treści edytowanego pliku:
/Ania
Warto również wiedzieć, że możemy używać wyrażeń regularnych. I tak dla przykładu znajdźmy słowa "Ania", które znajdują się na początku linijki:
/^Ania

Jeśli zaś chodzi o przeszukiwanie dokumentu w tył, zachodzi pełna analogia do powyższych przykładów, tyle że zamiast dyrektywy "/" używamy "?":

?<szukana treść (w tył)>

A co z nawigacją pomiędzy kolejnymi znalezionymi elementami?

Wykonanie powyższych komend wskaże nam jedynie pierwsze wystąpienie szukanej frazy (chyba, że fraza nie występuje w ogóle), dlatego równie istotna jest umiejętność przechodzenia między kolejnymi znalezionymi elementami. Jeśli więc interesuje nas przejście do kolejnej odszukanej frazy, należy wcisnąć klawisz "n", zaś jeśli chodzi o frazę poprzednią używamy kombinacji: "Shift + n". Tym sposobem możemy swobodnie poruszać się między interesującymi nas fragmentami treści dokumentów edytowanych w programie Vim.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: