MC, 19:40 czwartek, 04.10.2012 r.
Ilustracja do artykułu: Vim - Przetwarzanie wcięć (tabulacji) całego kodu bądź jego fragmentu

Vim - Przetwarzanie wcięć (tabulacji) całego kodu bądź jego fragmentu

Wpis ten poświęcam na notatkę dotyczącą przetwarzania tabulacji w istniejących dokumentach z kodem źródłowym dowolnego typu w programie Vim. Środowisko Visual Studio 2010 U., w którym często pracuję, ma bardzo wygodną opcję formatowania całej treści pliku, bądź zaznaczonego fragmentu, co owocuje automatycznym ustawieniem odpowiednich wcięć w kodzie. Zróbmy to samo w Vim-ie.

Co z tą tabulacją?

O włączaniu i wyłączaniu automatycznej tabulacji w Vim pisałem już wcześniej (Vim - Automatyczna inteligentna tabulacja (utrzymywanie wcięć)), tym razem do zagadnienia wcięć podejdziemy od nieco innej strony. Rozpatrzymy przypadek, w którym nie tyle tworzymy kod, co edytujemy już istniejący, chcąc poprawić wcięcia.

Jak automatycznie ustawić wcięcia w kodzie?

Sprawa jest dość prosta. Jeżeli chcemy ustawić odpowiednią tabulację dla konkretnej linijki, wystarczy do niej przejść i będąc w trybie poleceń Vim-a, wpisać ==. I teoretycznie od tego moglibyśmy już wychodzić z uogólnieniem rozwiązania na dowolny fragment kodu, czy nawet cały plik, pisząc np. makro, ale można zrobić to prościej. Wystarczy, że przejdziemy do trybu wizualnego, zaznaczymy interesujący nas fragment kodu i klikniemy na = (tym razem pojedynczy znak równości). Spowoduje to przetworzenie tabulacji całego wybranego fragmentu dokumentu. Poniżej przedstawiam procedurę automatycznego przetworzenia wcięć dla całego dokumentu. Wystarczy we wskazanej kolejności wydawać poniższe polecenia (w nawiasach kwadratowych znajdują się komentarze, które podczas wpisywania należy pominąć):
[zaczynamy w trybie poleceń]
gg [przechodzimy na początek pliku]
v [włączamy tryb wizualny]
G [Shift + g; przechodzimy na koniec dokumentu - zaznaczamy cały kod]
= [przetwarzamy wcięcia zaznaczonego fragmentu]

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: