MC, 18:18 środa, 08.03.2023 r.
Ilustracja do artykułu: Mapowanie dysku sieciowego na Windows? Komenda net use

Mapowanie dysku sieciowego na Windows? Komenda net use

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak połączyć swój komputer z innym urządzeniem w sieci i udostępnić pliki? Windows oferuje narzędzie o nazwie "net use", które pozwala na mapowanie dysku sieciowego. W ten sposób możesz przesyłać pliki między różnymi komputerami w sieci w prosty i wygodny sposób.

Co rozumieć przez mapowanie dysku sieciowego?

Jedna z wcześniejszych notatek na tej stronie wyjaśniła, jak jak skonfigurować serwer Samba, aby anonimowo udostępniać katalogi między komputerami w sieci (przeczytaj!). Następnie utworzono zasób sieciowy dostępny pod adresem \\192.168.0.104. Ale przyznajmy, że nie jest to szczególnie wygodny sposób łączenia się ze współdzielonymi katalogami. Co jeśli taki zasób może wyglądać jak zwykły dysk? Ta konfiguracja nazywa się mapowaniem dysku sieciowego.

Bierzmy się do roboty!

Załóżmy, że udostępniony katalog sieciowy nadal znajduje się w katalogu \\192.168.0.104\Shared. Teraz gdy znamy adres sieciowy zasobu, jesteśmy praktycznie gotowi. Po prostu uruchom wiersz poleceń i wprowadź następującą komendę:

net use [symbol dysku|*] [adres zasobu] /persistent:[yes|no]

Szybko wyjaśnię składnię w nawiasach. Symbol dysku to jego identyfikator (np. z:). Symbol gwiazdki również jest dopuszczony (*). W takiej sytuacji identyfikator dysku zostanie dobrany przez system. Przełącznik /persistent przyjmuje wartość yes/no. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sposób na określenie, czy powiązanie jest trwałe, czy istnieje tylko podczas bieżącej sesji. Przekaż yes, jeśli chcesz, aby dysk był mapowany przy każdym uruchomieniu komputera. Domyślnie flaga /persistent jest ustawiona na no, nie trzeba więc jej w ogóle przekazywać, gdy nie chcemy trwałego mapowania.

Konkretnym przykładem wywołania polecenia net use byłoby:

net use z: \\192.168.0.104\Shared /persistent:yes

Po takim procesie powinien się pojawić w systemie sieciowy dysk Z:, który będzie zmapowany na udostępniony katalog. Należy również zauważyć, że to polecenie musi zostać uruchomione z uprawnieniami użytkownika, dla którego mapowanie powinno istnieć (przynajmniej w obecnej formie, ponieważ można dodać inne flagi, aby wskazać konkretnego użytkownika, dla którego dysk ma być zmapowany). Wspominam o tym na wypadek, gdyby ktoś uruchomił konsolę na prawach administratora i był zaskoczony tym, że nie widzi utworzonego dysku sieciowego.

Mam nadzieję, że teraz bez problemów będziecie mogli mapować dyski sieciowe!

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: