MC, 20:45 środa, 11.09.2019 r.
Ilustracja do artykułu: Mnemosyne - Aplikacja mobilna pomagająca w nauce

Mnemosyne - Aplikacja mobilna pomagająca w nauce

Chciałbym dziś zachęcić wszystkich do zapoznania się z prostą, acz bardzo przydatną aplikacją na urządzenia mobilne, która pomaga zapamiętywać istotne informacje, zbierane w czasie nauki, czytania, czy każdej innej czynności podczas której spotykamy się z wartościowymi treściami.

Jak działa aplikacja Mnemosyne?

Z aplikacji tej korzystam już od ponad pół roku, praktycznie codziennie, kilka razy dziennie. Z własnego doświadczenia mogę więc powiedzieć, że rzeczywiście w sposób bardzo zauważalny ułatwia ona zapamiętywanie informacji w postaci notatek. A przez ten czas zgromadziłem ich już ponad pół tysiąca.

Zasada działania aplikacji Mnemosyne streszcza się w słowach łacińskiej sentencji - repetitio est mater studiorum. Opiera się ono na badaniach Hermanna Ebbinghausa nad procesem zapominania. Z grubsza rzecz ujmując, udało mu się stworzyć model funkcji zaniku informacji w pamięci, znanej jako krzywa zapominania. Analizując proces zapominania można ustalić optymalny czas powtórek, które umożliwią przeniesienie informacji do pamięci długotrwałej.

Zadaniem użytkownika jest wyłącznie zapisywanie notatek w aplikacji, natomiast ta dba o to, by były one systematycznie i co raz rzadziej powtarzane, aż do momentu trwałego ich zapamiętania. Dlatego chciałbym tu wyraźnie zaznaczyć, żeby nikt nie poczuł się rozczarowany - nie ma tu żadnych cudów czy magii - aplikacja wymaga od nas powtarzania notatek, czyli de facto nauki. Genialne jest jednak to, że wystarczy taką notatkę zapisać a sam proces powtarzania, nie jest już naszym zmartwieniem.

Gdzie znaleźć aplikację Mnemosyne?

Obserwując efekty takiej nauki powtórkami jaką serwuje mi Mnemosyne, serdecznie polecam tę aplikację. Znaleźć ją można w Sklepie Play - Mnemosyne - zapamiętywanie notatek.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: