MC, 08:24 środa, 20.02.2019 r.
Ilustracja do artykułu: Zarządzanie pulpitami wirtualnymi na Windows

Zarządzanie pulpitami wirtualnymi na Windows

Oto drugi z serii artykułów przedstawiających przydatne skróty klawiszowe na systemie Windows 10. Tym razem na warsztat bierzemy zarządzanie pulpitami wirtualnymi.

Czym są pulpity wirtualne?

Ostatnio starałem się dać odpowiedź na to jak przeskoczyć na pulpit minimalizując wszystkie okna. Tym razem rozszerzę temat o pulpity wirtualne. Jest to funkcjonalność znana od dawien dawna na systemach z grupy Linux i obecna nieco krócej w systemie Windows. Rzecz sprowadza się do lepszej organizacji pracy, pozwalając na tworzenie wielu pulpitów, rozkładania na nich okien i sprawnego między nimi przeskakiwania. Z perspektywy tych operacji rozpatrzymy odpowiednie skróty klawiszowe.

Jak stworzyć pulpit wirtualny?

Nowy, dodatkowy pulpit wirtualny jesteśmy w stanie stworzyć przy pomocy kombinacji klawiszy: Przycisk Windows + Ctrl + D. Warto zaznaczyć, że po jego utworzeniu zostaniemy automatycznie na niego przeniesieni.

Jak przeskakiwać między pulpitami?

Kiedy mamy więcej niż jeden pulpit, możemy między nimi przeskakiwać używając skrótu: Przycisk Windows + Ctrl + Strzałka w prawo/lewo.

Jak przenieść okno programu między pulpitami?

Programy między poszczególnymi pulpitami możemy przenosić w widoku zadań (Przycisk Windows + Tab). Wybieramy odpowiedni z istniejących wirtualnych pulpitów, następnie z listy otwartych na nim okien możemy któreś z nich wybrać, przenieść i upuścić na docelowy pulpit. Z tego poziomu możemy również usuwać wirtualne pulpity (po najechaniu kursorem pojawi się przycisk zamknięcia).

Jak usunąć wirtualny pulpit?

Wirtualne pulpity usuwamy albo w widoku zadań (zajrzyj proszę do poprzedniego akapitu), albo używając skrótu: Przycisk Windows + Ctrl + F4. Po usunięciu zostaniemy przeniesieni na poprzedni istniejący pulpit wraz ze wszystkimi otwartymi oknami (okna te nie zostaną zamknięte razem z pulpitem!).

Komentarze (1)

Imię:
Treść:
Janusz 2022-11-22 13:26:22
Tych infomracji szukałem