MC, 13:35 sobota, 30.10.2010 r.
Ilustracja do artykułu: Linux fstab - Jak włączyć i wyłączyć skanowanie dysków twardych

Linux fstab - Jak włączyć i wyłączyć skanowanie dysków twardych

Domyślnie podczas uruchamiania systemu Ubuntu, skanowane są dyski twarde w celach diagnostycznych. Chciałbym dziś pokazać, jak można w prosty sposób dla włączyć lub włączyć tę opcję dla konkretnych partycji, a także zmienić kolejność skanowania.

Informacje o tym, która partycja ma być skanowana i w jakiej kolejności, zapisane są w pliku konfiguracyjnym: /etc/fstab
Zajrzyjmy do niego, wydając polecenie:

sudo gedit /etc/fstab

Zobaczymy wpisy mówiące o tym gdzie jaka partycja ma zostać zamontowana i z jakimi atrybutami (więcej o tym pliku w którymś z kolejnych artykułów). Taki wpis może wyglądać następująco:

UUID=64649e2c-2c1d-48d6-b541-9ecc63dff146 /        ext4  errors=remount-ro 0    1

Jeśli chodzi o skanowanie dysków, interesująca jest ostatni element wpisu (w tym wypadku cyfra 1). To właśnie on wskazuje które partycje mają być skanowane i jako które w kolejności.
Jeżeli więc chcemy wyłączyć skanowanie dla jakiejś partycji, należy ostatni element jej wpisu zamienić na 0. Aby skanowanie dla danej partycji było aktywne, ostatni element wpisu musi być liczbą dodatnią wskazującą na kolejność, podług której mają być partycje diagnozowane.

Wystarczy więc wprowadzić i zapisać zmiany w pliku fstab by przy kolejnym uruchomieniu komputera zostały one uwzględnione.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: