MC, 13:11 sobota, 14.04.2018 r.
Ilustracja do artykułu: Linux uptime - Jak sprawdzić czas pracy i obciążenie procesora?

Linux uptime - Jak sprawdzić czas pracy i obciążenie procesora?

Notatka opisująca bardzo proste w użyciu narzędzie administratora systemów Linux, jakim jest polecenie uptime, dające odpowiedź na kilka podstawowych parametrów działania systemu takich jak czas pracy, liczba zalogowanych użytkowników i średnie obciążenie procesora.

Kiedy używać polecenia uptime?

Polecenie uptime to jedna z pierwszych rzeczy, po które warto sięgnąć, gdy chcemy zbadać obciążenie systemu operacyjnego, zarówno obecne jak i z ostatnich 15 minut. Dzięki niemu możemy z miejsca potwierdzić, bądź wykluczyć, czy zauważone problemy mają związek z obciążeniem procesora, czy przyczyn należy szukać w innym miejscu.

Jakie dane zawiera?

Pytanie o dane zwracane przez polecenie uptime jest tutaj kluczowe. Żeby mówić o konkretach, zacznę od wydania go w terminalu.

$ uptime
 09:31:11 up 20 min,  2 users,  load average: 1,07, 1,11, 1,13

Zatem po kolei. Pierwsza kolumna danych to oczywiście obecny czas, kolejna to czas od momentu uruchomienia systemu (czas pracy systemu), dalej widać liczbę zalogowanych do systemu użytkowników i na końcu trzy wartości średniego obciążenia (load average) kolejno dla ostatniej minuty, 5 i 15. Te parametry są tutaj najciekawsze i skupię się na nich w kolejnym paragrafie.

Czym jest parametr load average?

Parametr load average oznacza średnią długość kolejki procesów do jednostki obliczeniowej (rdzeń procesora). I tak w ciągu ostatnich 15 minut, w moim przypadku była to średnia wynosząca 1,13 procesu. Należy zadać sobie pytanie, czy do dużo, czy mało?

Nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi, dlatego, że wartość średniego obciążenia nie jest znormalizowana, to znaczy, nie odnosi się w żaden sposób do realnej liczby dostępnych rdzeni procesora w systemie. Koniecznie więc trzeba rozumieć, że jeden rdzeń procesora może zajmować się wyłącznie jednym procesem na raz, zatem, dopóki liczba load average nie przekracza liczby jednostek obliczeniowych systemu, to znaczy, że system nie jest przeciążony. W moim wypadku średnia ta wynosi 1,13 procesu dla 8 rdzeni procesora, więc można powiedzieć, że 6 rdzeni było stale wolnych, a jedynie dwa pozostałe były zajęte, z czego jeden nie w sposób ciągły.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: