MC, 11:28 poniedziałek, 20.04.2015 r.
Ilustracja do artykułu: Sql Server - Rozwiązanie problemu:

Sql Server - Rozwiązanie problemu: "Cannot open user default database. Login failed."

Niewielka notka, w której chciałbym pozostawić ślad po rozwiązaniu problemu z zalogowaniem się do bazy danych w Sql Server Management Studio: Cannot open user default database. Login failed. Login failed for user ‘UserName’. (Microsoft SQL Server, Error: 4064).

Kiedy pojawia się ten błąd?

Jak już sam komunikat błędu wskazuje, niemożliwe jest otworzenie domyślnej bazy danych dla danego użytkownika. W moim wypadku, ta baza po prostu przestała istnieć. Co począć w takiej sytuacji?

Jak rozwiązać ten problem?

Na szczęście rozwiązanie nie jest trudne. Wystarczy zmienić bazę danych, która będzie otworzona po zalogowaniu, najbezpieczniej wskazać na bazę master. Możemy tego dokonać w okienku logowania w SSMS:
  • U dołu okienka znajduje się przycisk Options>>, którego kliknięcie spowoduje rozwinięcie zakładki z ustawieniami połączenia
  • Następnie zmieniamy wartość pola Connect to database z <default> na master
  • Klikamy na przycisk Connect

To właściwie tyle, jeśli chodzi o połączenie się z bazą w przypadku problemu zarysowanego we wstępie. Należałoby jeszcze zmienić domyślną bazę danych dla użytkownika, żeby ten błąd się nie powtarzała, ale to będzie już opisane w kolejnym wpisie.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść:
Wersja angielska: Sql Server - Solved: "Cannot open user default database. Login failed."