MC, 12:02 piątek, 17.05.2013 r.
Ilustracja do artykułu: C# - Zapis stringa rozpiętego na kilka linii (multiline strings)

C# - Zapis stringa rozpiętego na kilka linii (multiline strings)

Notka o tym jak w języku C# zdefiniować stringa rozpiętego na kilka wersów.

Jak zapisać stringa w kilku linijkach?

Przede wszystkim należałoby zacząć od tego, że nie będę się tutaj wdawał w dyskusję, czy w ogóle kod aplikacji jest najlepszym miejscem na jakieś długie stringi, które zapewne będą miały na celu komunikację z użytkownikiem. Zakładamy, że chcemy zdefiniować stringa rozciągniętego na kilka wersów dla lepszej czytelności i po prostu pytamy się jak tego dokonać.

A sprawa jest bardzo prosta i można podejść do niej na dwa sposoby. Pierwszy z nich to połączenie ze sobą poszczególnych linijek stringa przy pomocy znaku plus +, co pokazane jest na poniższym przykładzie:

string jakisString = "I jego definicja "
+ "rozpięta na kilka wersów "
+ "połączonych znakiem plus";

Jak wygląda drugie podejście?

Drugi sposób jest w mojej ocenie znacznie bardziej wygodny, a polega on na zastosowaniu tak zwanych literal strings, zapisywanych z poprzedzeniem ich znakiem małpy @"". Spójrzmy na przykład:
string jakisString = @"I jego definicja
rozpięta na kilka wersów
połączonych znakiem plus";

Jak widać zapis z użyciem literal strings jest jeszcze prostszy. Choć w większości przypadków będzie to dobre rozwiązanie, to jednak należy pamiętać, że stosowanie literal strings niesie za sobą pewne konsekwencje, przede wszystkim jeśli chodzi o traktowanie znaków specjalnych, dlatego przed tym warto zerknąć do dokumentacji (MSDN: Literal strings) i upewnić się, czy na pewno będzie do właściwe w danym przypadku podejście.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: