MC, 23:21 środa, 19.09.2012 r.
Ilustracja do artykułu: Javascript - Funkcja Contains(), czyli sprawdzanie czy jeden string zawiera inny

Javascript - Funkcja Contains(), czyli sprawdzanie czy jeden string zawiera inny

Pokażemy w tym artykule, jak w skryptach Javascript używać funkcjonalności string Contains(), która de facto nie jest w sposób jawny zaimplementowana, a przynajmniej na pierwszy rzut oka. Tak, czy inaczej, sprawdzimy czy dany ciąg znaków zawiera inny wskazany string.

Czy funkcja Contains() istnieje dla stringów?

Funkcja Contains() nie jest zaimplementowana dla ciągów znaków w Javascript, co nie znaczy, że nie można w prosty sposób uzyskać informacji, czy string zawiera w sobie inny podany ciąg. Po prostu wykonuje się to przy pomocy innej funkcji, a mianowicie indexOf(), której zawracanym argumentem jest indeks pod jakim w jednym stringu, odnajdziemy inny. Kluczem jednak jest informacja, co zwraca funkcja indexOf() w przypadku nie odnalezienia żądanego stringa, a jest to wartość -1. Jak więc nie trudno się domyślić, aby zaimplementować funkcjonalność metody Contains(), należy sprawdzić czy funkcja indexOf() zwraca wartść -1, co przekładamy bezpośrednio na informację, czy dany ciąg znajduje się w naszym stringu.
Spójrzmy na poniższy przykład, który mam nadzieję, rozwieje wszelkie wątpliwości i pokaże w prosty sposób jak użyć funkcji indexOf() do sprawdzania występowania jednych ciągów znaków w innych.
$(window).load(function(){
$("#jsPrzykladButton").click(function(){
var podstawowyCiag = $("#jsPrzykladInput1").val();
var doZnalezieniaCiag = $("#jsPrzykladInput2").val();

alert(podstawowyCiag.indexOf(doZnalezieniaCiag) != -1
? podstawowyCiag + " zawiera " + doZnalezieniaCiag
: podstawowyCiag + " nie zawiera " + doZnalezieniaCiag);
});
});

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: