MC, 15:22 piątek, 20.07.2012 r.
Ilustracja do artykułu: Linux - Update-Alternatives i zarządzanie domyślnymi programami (alternatywami dowiązań)

Linux - Update-Alternatives i zarządzanie domyślnymi programami (alternatywami dowiązań)

Ten artykuł poświęcę na omówienie tematu zarządzania domyślnymi programami, czyli tak naprawdę zarządzaniu dowiązaniami do alternatywnych programów. Posłużymy się do tego celu programem Update-Alternatives.

O co chodzi z grupami alternatyw i dowiązaniami?

System Linux jest tak sprytnie urządzony, że w dużej mierze opiera się na dowiązaniach, co jest bardzo wygodne zarówno, dla użytkownika jak i programisty. Ma to swój przejaw również w zarządzaniu domyślnymi programami. Wyobraźmy sobie, że piszemy aplikację, która potrzebuje wywołać edytor tekstu i chcielibyśmy, żeby to był domyślny edytor. W takiej sytuacji, możemy po prostu wywołać program /usr/bin/editor, który tak naprawdę jest modyfikowalnym dowiązaniem wskazującym domyślny edytor tekstu. Takie zachowanie możemy zobaczyć między innymi w działaniu SVN-a, który do ustalenia opisu commit-a, otwiera zawsze domyslny edytor. Takich grup alternatyw jak editor, jest wiele i w prosty sposób możemy zmieniać dowiązania do interesujących nas programów.

Jakie są dostępne grupy alternatyw?

Nim przejdziemy właściwego użycia programu Update-Alternatives, warto zapoznać się ze wszystkimi grupami alternatyw, które możemy modyfikować. A są to między innymi:
appletviewer, apt, ctags, editor, etags, ex, extcheck, fakeroot, gl_conf, gnome-text-browser, gnome-www-browser, gstreamer-codec-install, idlj, jar, jarsinger, javac, javacdoc, javah, javap, jconsole, jdb, jhat, jinfo, jmap, jps, jrunscript, jsadebug, jstack, jstat, jstatd, libgksu-gconf-defaults, native2ascii, newt-palette, pager, policytool, rmic, rview, schemagen

Jak zmienić domyślny program w danej grupie alternatyw?

W tym artykule chciałbym pokazać jak zmienić domyślny program w sposób interaktywny, który jest bardzo mało wymagający od użytkownika. Jeśli kogoś interesuje podejście one-line, to zachęcam do przejrzenia manuala do programu: man update-alternatives.

Spróbujmy dla przykładu zmienić domyślną przeglądarkę internetową. Wydajmy więc polecenie:

# update-alternatives --config gnome-www-browser 
There are 3 choices for the alternative gnome-www-browser (providing /usr/bin/gnome-www-browser).

  Wybór       Ścieżka               Priorytet  Status
------------------------------------------------------------
* 0            /usr/bin/google-chrome   200       tryb auto
  1            /usr/bin/firefox         40        tryb ręczny
  2            /usr/bin/google-chrome   200       tryb ręczny
  3            /usr/bin/opera           200       tryb ręczny

Naciśnij Enter, aby pozostawić bieżący wybór[*], albo wpisz wybrany numer:
Jak widać użyliśmy opcji --config, odpowiadającej za interaktywną konfigurację, dołączając nazwę grupy, którą chcemy zmodyfikować. Wylistowane zostaną dostępne alternatywne programy, do których możemy zmienić dowiązanie, wybierając jedynie numer im przypisany i potwierdzając go klawiszem Enter. Prawda, że proste?

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: