MC, 01:11 czwartek, 19.07.2012 r.
Ilustracja do artykułu: Linux - lshw i uzyskiwanie informacji na temat urządzeń w komputerze (hardware)

Linux - lshw i uzyskiwanie informacji na temat urządzeń w komputerze (hardware)

Umiejętność uzyskania informacji na temat urządzeń znajdujących się w użytkowanym komputerze jest bardzo przydatna, między innymi w zagadnieniach diagnostycznych. Artykuł ten poświęcam opisowi prostej metody na dostanie się do informacji o hardware.

Jakiego narzędzia użyjemy?

W tym wpisie chciałbym polecić zapoznanie się z programem lshw, który potrafi przetestować sprzęt znajdujący się w naszym komputerze, a także podać nam wszystkie uzyskane informacje i to w kilku wygodnych formatach. Jeśli polecenie lshw nie jest dostępne w naszym systemie (w Ubuntu znajduje się ono domyślnie), to zainstalujmy je z repozytoriów poleceniem:
sudo apt-get install lshw

Jak używać polecenia lshw?

Polecenia lshw zawsze powinniśmy używać z uprawnieniami administratora, o co z resztą program się upomni, jeśli zrobimy inaczej. Zatem najprostszym wywołaniem programu, które na standardowe wyjście, w formie zwykłego tekstu, wypisze informacje o sprzęcie, będzie:
sudo lshw

Wypisanych danych będzie naprawdę sporo, więc dobrze jest przekierować strumień na plik, ale skoro już to robić, to najlepiej zmienić format danych na html:

sudo lshw -html > informacjeOSprzecie.html
Dane zostaną bardzo ładnie opakowane w hierarchiczne boxy, co jest bardzo wygodne w odbiorze. Innym dostępnym formatem jest xml:
sudo lshw -xml > informacjeOSprzecie.xml

Jak ograniczyć wyniki?

Jeśli nie potrzebujemy tak szczegółowych informacji, to zasadniczo mamy dwie drogi. Pierwszą jest poproszenie o skróconą wersję informacji:
sudo lshw -short
Druga polega na określeniu klasy urządzeń, które chcemy poddać testom. Dostępne klasy to: system, bus, memory, processor, bridge, display, network, generic, storage, disc, volume, multimedia. Chcąc uzyskać informacje na temat urządzeń sieciowych, wystarczy wydać komendę:
sudo lshw -class network
W analogiczny sposób możemy ograniczyć się do innej klasy urządzeń.

Czy można pracować w trybie graficznym?

Dostępne jest również nakładka graficzna na program lshw. Po doinstalowaniu jej przy pomocy polecenia:
sudo apt-get install lshw-gtk
A gdy jest już dostępna w naszym systemie, uruchommy program lshw w trybie graficznym:
sudo lshw -X

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: