
Linux - Podstawowe operacje na archiwach tar.gz (tworzenie, dekompresja, aktualizacja, podgląd)
Umiejętność wykonywania operacji na skompresowanych plikach z pozycji wiersza poleceń, jest na systemach Linux umiejętnością mile widzianą a czasami wręcz niezbędną do udanej współpracy z systemem. Z tego powodu apis ten poświęcam wypisce, kilku najbardziej podstawowych operacji na archiwach tar.gz.
Od czego zacząć...
Nim przejdę do zanotowania właściwych komend, postanowiłem wypisać z dokumentacji polecenia tar, którego będziemy używać, wszystkich parametrów, których przyjdzie nam użyć. Sądzę, że lepiej jest zapoznać się z nimi na samym początku, by mieć później lepszy ogląd na poniższe polecenia a przy tym i większe ich zrozumienie. Użyjemy więc opcji:-c, --create utworzenie nowego archiwum -z, --gzip, --gunzip, --ungzip filtrowanie archiwum przez gzip -v, --verbose wypisywanie szczegółów o przetwarzanych plikach -f, --file=ARCHIWUM użycie pliku lub urządzenia ARCHIWUM -x, --extract, --get rozpakowanie plików z archiwum -t, --list wypisanie zawartości archiwum -r, --append dołączenie plików na końcu archiwum -u, --update dołączenie tylko plików nowszych niż kopie w archiwum
Wideo ilustracja
Wszystkie opisane poniżej operacje zostały zilustrowane na wideo. Zachęcam do zapoznania się z programem tar w akcji!
Podstawowe operacje na archiwach tar.gz
Oto wypiska komend stanowiących polecane minimum jeśli chodzi o pracę z archiwami tar.gz.Tworzenie archiwum:
Dekompresja archiwum:
Podgląd zawartości archiwum:
Dołączenie nowego pliku do istniejącego archiwum:
Zaktualizowanie istniejącego archiwum tylko nowszymi plikami:
Jak już wspomniałem, jest to esencja najważniejszych operacji, które albo warto pamiętać, albo chociaż mieć zanotowane, by potrafić umiejętnie podejść do skompresowanych plików.
Komentarze (5)