MC, 13:59 niedziela, 22.04.2012 r.
Ilustracja do artykułu: blkid - Sprawdzanie numeru UUID partycji (urządzenia)

blkid - Sprawdzanie numeru UUID partycji (urządzenia)

Krótka notatka na temat tego, jak szybko otrzymać numer UUID (Universally Unique Identifier) danej partycji dysku.

Po co komu numer UUID?

Przypadków w których znajomość numeru UUID danej partycji jest niezbędna, można zapewne przytoczyć wiele. Mnie osobiście potrzeba taka nachodzi zazwyczaj podczas edycji pliku fstab (/etc/fstab) odpowiadającego za między innymi montowanie partycji. Nawiasem mówiąc, informacja którą tutaj prezentuję zawarta jest również w komentarzach w tym pliku, co zauważyłem sporo później niż odkryłem moją ulubioną metodą pobierania UUID ;) Wniosek właściwie jeden - czytać komentarze, bo najprawdopodobniej zostawił je tam ktoś mądrzejszy.

To jaki to sposób?

W celu zdobycia numery UUID partycji proponuję użycie polecenia blkid, które wylistuje nam parametry wskazanego urządzenia. Ale najpierw upewnijmy się co do tego, pod jakim urządzeniem w systemie widnieje interesująca nas partycja. Do tego celu wystarczy wydać z pozycji administratora polecenie fdisk -l i przyjrzeć się temu co otrzymaliśmy.
/dev/sda8      49889    62637  102398976  83 Linux

Dajmy na to, że zainteresował mnie powyższy fragment tego, co uzyskaliśmy dzięki poleceniu fdisk. Zatem, żeby poznać UUID partycji oznaczonej w systemie jako urządzenie /de/sda8, wydajemy komendę:

$ blkid /dev/sda8
/dev/sda8: UUID="a2ab85b7-29f1-436e-9fce-4b221581bab5" TYPE="ext4"

I jak widać w output-cie otrzymujemy zarówno numer UUID jak i system plików na danej partycji, czyli właściwie wszystko to co może nas interesować podczas edycji pliku fstab.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: