xBoard i silnik Crafty - Program szachowy dla początkujących i zaawansowanych
Bardzo często, początkujący szachiści, którzy albo nie mają z kim grać na co dzień, albo nie chcą tego robić przed osiągnięciem pewnego minimalnego poziomu umiejętności, szukają przeciwnika w postaci programu komputerowego. Niestety program taki może okazać się ścianą od której początkujący gracz odbije się prosto w kierunku zniechęcenia. O ile dla kogoś kto ma już pewne doświadczenie, przegrane mogą być niezwykle kształcące, o tyle dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z szachami, dostawanie okrutnych batów, jest nie tyle rozwijające, co nużące i finalnie może zaowocować wyborem innego hobby. Dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego poziomu trudności gry i w tym artykule chciałbym pokazać jak zarówno początkujący gracz jak i zaawansowany, może stanąć naprzeciw jednemu z czołowych silników szachowych - Crafty.
Czym jest Crafty?
Crafty (strona domowa Crafty) jest napisanym przez Roberta Hyatta silnikiem szachowym, który między innymi w 2010 roku zajął 2. miejsce w mistrzostwa świata programów szachowych w szachach szybkich ("World Computer Rapid Chess Championships"). Jak widać będzie to godny przeciwnik, nawet dla najlepszych graczy, ale i dla początkujących, o czym napiszemy dalej. Ważną rzeczą jest fakt, że silniki szachowe, same w sobie nie posiadają interfejsu graficznego. Dlatego też będziemy potrzebować "nakładki graficznej" na silnik, czyli programu z interfejsem, który będzie potrafił z tym silnikiem współpracować. W naszym przypadku będzie to xBoard.
No dobrze, ale co z początkującymi graczami?
Jak już wspomniałem, silnik o którego planujemy użyć, to jeden z najlepszych silników szachowych na świecie, gdy... pracuje na pełnych obrotach. My jednak, będziemy kontrolować jego możliwości i tak je ograniczać, by działał na poziomie odpowiadającym naszemu wymarzonemu przeciwnikowi. O tym w jaki sposób, za chwilę.
Dobrze, to czego potrzebuję?
Jak już wspomnieliśmy potrzebujemy silnika - Crafty, a także interfejsu - xBoard-a. Obydwa programy znajdują się w repozytoriach dlatego wydajmy polecenie:
Jak uruchomić xBoard z silnikiem Crafty?
Czas na najważniejszy moment - uruchomienie xBoard z silnikiem Crafty. xBoard może mieć podłączone do siebie jednocześnie dwa silniki jako dwóch graczy, ale my podepniemy tylko Crafty i sami staniemy się jego przeciwnikiem. Wydajmy więc polecenie w terminalu:Teoretycznie już teraz możemy zacząć grać, ale interesuje nas jeszcze temat ograniczenia możliwości tego silnika, tak by i początkujący mogli uczyć się tej gry dobrze się bawiąc.
Jak dostosować poziom zaawansowania?
Silniki szachowe maję tę umiejętność, którą początkujący zawodnik musi dopiero wypracować - myślenie na kilka ruchów w przód. Dlatego też ograniczenie głębokości "myślenia" przez silnik będzie głównym sposobem na dostosowanie jego poziomu jako przeciwnika. Aby określić jak daleko ma się silnik posunąć w obliczeniach musimy przy uruchomieniu xBoard podać parametr -depth. Jeśli np. chcemy ograniczyć silnik, żeby myślał tylko jeden ruch do przodu, musimy wydać polecenie:Na początku nauki gry w szachy warto również znieść ograniczenie czasowe, które w xBoard domyślnie wynosi 5 minut. Gdy gramy, żeby się uczyć, lepiej siedzieć nad jedną rozgrywką i dokładnie ją analizować choćby przez kilka dobrych godzin niż stresować się uciekającym czasem. Do ustawienia czasu przypadającego na rozgrywkę służy argument -tc (timeControl). Dlatego ustawmy go np. na 1000 minut i zapomnijmy o czasie podczas rozgrywki.
Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!