MC, 10:58 niedziela, 18.04.2010 r.
Ilustracja do artykułu: GNUplot: część 1. - Wprowadzenie

GNUplot: część 1. - Wprowadzenie

GNUplot jest jednym z najlepszych programów służących do wykonywania wykresów, a kiedy weźmiemy pod uwagę jedynie aplikacje darmowe, bo taką GNUplot jest, to zajmuje on na pewno najwyższe miejsce.

Nazwa GNUplot'a jest nieco mylna, ponieważ nie znajduje się on na licencji GNU. Jego kod źródłowy jest otwarty do modyfikacji, które jednak rozprowadzać można jedynie jako łaty. Program ten jest dostępny zarówno na systemy Windows jak i Linux.

Oficjalna strona: www.gnuplot.info

Z powyższej strony możemy pobrać program (użytkownicy Linuxa mogą skorzystać z repozytoriów) jak i bardzo przydatną dokumentację tego programu.

Program ten daje nam ogromne możliwości wygodnego i w pełni kontrolowanego pod każdym względem rysowania wykresów w 2D lub 3D, czy to jako zdefiniowane funkcje, czy z wykorzystaniem wygenerowanych (wyznaczonych w doświadczeniu, itd.) danych liczbowych, które bez problemów zaproksymuje do zadanej przez nas funkcji (wyliczy jej współczynniki), naniesie niepewności pomiarowe (możliwe są różne ich postaci) i wiele, wiele więcej.
Sama praca z GNUplot'em odbywa się za pomocą wiersza poleceń, co wbrew pozorom jakim co niektórzy mogą uledz, jest niezwykle wygodne.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tym programem, który dla mnie osobiście daje najwygodniejszą i najszybszą możliwość narysowania wykresów w sposób prosty i dokładnie taki jaki chcę. W kolejnych artykułach postaram się przybliżyć obsługę tego programu i przedstawić część jego możliwości.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: