MC, 18:29 czwartek, 19.04.2018 r.
Ilustracja do artykułu: Linux shutdown, reboot, poweroff - Jak wyłączyć albo zresetować komputer w terminalu

Linux shutdown, reboot, poweroff - Jak wyłączyć albo zresetować komputer w terminalu

Pokazuję w tym artykule, jak na kilka sposobów uruchomić ponownie, bądź wyłączyć komputer z poziomu terminala przy pomocy prostych poleceń.

Jak wyłączyć komputer w terminalu?

Pokażę dwa polecenia pozwalające na wyłączenie komputera z poziomu konsoli. Osobiście częściej korzystam z tego, które oparte jest o polecenie shutdown, a to za sprawą tego, że przyjmuje ono dodatkowy parametr, określający o której godzinie, lub po jakim czasie ma nastąpić wyłączenie. Jest to szczególnie wygodne, gdy na komputerze działają jakieś istotne procesy, które nie wymagają obecności przy klawiaturze, a co do których mamy choć podejrzenia, o której mogą się zakończyć.

sudo poweroff

Polecenie poweroff ma tę zaletę, że jest krótkie i proste do zapamiętania.

sudo shutdown -P now

Jak widać, przekazuję do komendy shutdown flagę -P. Wyraża ona chęć wyłączenia komputera, będąc skrótem od Poweroff. Zamiast now, możemy również przekazać czas w minutach, lub godzinę, o jakiej ma nastąpić zamknięcie komputera, o czym już z resztą wspominałem.

Jak uruchomić ponownie komputer w terminalu?

Podobnie jak w przypadku wyłączania komputera, tak i dla zobrazowania możliwości uruchomienia go ponownie, podam dwa przykłady poleceń.

Na pierwszy ogień idzie komenda, której nazwa mówi sama za siebie i tym samym łatwo zapada w pamięć.

sudo reboot

I po raz kolejny użyję polecenia shutdown, tym razem jednak zmienię flagę na -r. Jak nietrudno się domyślić, wymusza ona ponownie uruchomienie komputera.

sudo shutdown -r now

Komentarze (2)

Imię:
Treść:
Administrator 2020-06-18 07:21:29
@Stiwajk - bardzo proszę.
Stiwajk 2020-06-17 17:52:12
dzięki za pomoc