MC, 13:11 wtorek, 30.07.2013 r.
Ilustracja do artykułu: Encyklopedie HyperPhysics i HyperMath - Czyli bogactwo fizyki i matematyki w przystępnej formie

Encyklopedie HyperPhysics i HyperMath - Czyli bogactwo fizyki i matematyki w przystępnej formie

Studentów kierunków ścisłych można podzielić tylko na dwie jedynie słuszne kategorie - na tych, którzy znają encyklopedie HyperPhysics/HyperMath i na tych, którzy nawet nie wiedzą co tracą, nie mając o nich pojęcia. Ta notatka ma na celu zmniejszenie liczebności członków tej drugiej grupy ;)

Co to za encyklopedie?

Projekty HyperPhysics oraz HyperMath, są to encyklopedie dostępne online, utrzymywane i rozwijane przez Georgia State University. Oczywiście zgodnie z ich nazwami, starają się one zebrać i przedstawić w przystępnej formie tematy z poszczególnych dziedzin fizyki i matematyki.

Można się zapytać, co w nich szczególnego, w końcu takich encyklopedii jest całe mnóstwo. I owszem, encyklopedii jest wiele, ale nie takich jak HyperPhysics i HyperMath. To co odróżnia je od innych, podobnych projektów, to ich bardzo bogata treść wspierana wieloma materiałami pomocniczymi (rysunki, ilustracje itp.), a przy tym zapisana w bardzo zrozumiały sposób. Są to doskonałe narzędzia, jeśli interesuje nas zrozumienie jakiegoś zjawiska, czy zasad działania pewnych mechanizmów. W mojej ocenie jest to bardzo zrównoważone połączenie wiedzy popularnonaukowej z wiedzą fachową, czyli niezależnie od stopnia "zaawansowania" czytelnika, każdy znajdzie wiele cennych informacji na interesującym go poziomie wtajemniczenia. Ale te encyklopedie to nie tylko przystępna treść ale również bardzo ciekawa i wygodna forma.

Jak zbudowane są encyklopedie HyperPhysics i HyperMath?

To co w pierwszej kolejności przyciąga uwagę, jeśli chodzi o opisywane w tym artykule encyklopedie, to sposób przedstawienia informacji, czy właściwie ich struktura. Otóż te pomoce naukowe mają formę grafów, drzew czy czegoś na kształt map myśli, co już po chwili użytkowania okazuje się strasznie wygodnym rozwiązaniem. Po pierwsze, jednym spojrzeniem jesteśmy w stanie ogarnąć wszystkie koneksje występujące pomiędzy odpowiednimi zagadnieniami, co już samo w sobie jest bardzo kształcące i pomaga zrozumieć przyczyny jak i konsekwencje pewnych zjawisk. Po drugie, jest to forma bardzo wygodnej nawigacji pomiędzy dostępnymi treściami, dzięki czemu szybko znajdziemy interesujące nas zagadnienie. I po wtóre, taka nawigacja pozwala również odnaleźć treści co do których nie mamy zbyt wiele wiadomości i wstępnie nie do końca wiemy czego szukamy. Małymi krokami, od tematu do tematu, łatwo możemy dotrzeć do właściwych informacji.

Gdzie można znaleźć te encyklopedie?

Zarówno encyklopedię HyperPhysics jak i HyperMath możemy odnaleźć w darmowej wersji online. Poniżej umieszczam odnośniki:

Obydwa te projekty uważam za świetne źródło przystępnych informacji i bardzo skuteczną pomoc podczas przygotowywania materiałów i dokumentów typu prezentacje, seminaria itp. Polecam gorąco.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: