MC, 14:16 sobota, 13.04.2013 r.
Ilustracja do artykułu: LaTeX - Prawidłowy zapis wartości wraz z jej jednostką

LaTeX - Prawidłowy zapis wartości wraz z jej jednostką

Artykuł ten powstaje w reakcji na wiadomość przesłaną przez jednego z czytelników. Poruszymy w nim istotne zagadnienie zapisu jednostek pewnych wartości w dokumentach Latex.

O co chodzi?

Kilka dni temu dotarła do mnie wartościowa wiadomość przesłana przez czytelnika o pseudonimie Sawik, dotycząca artykułu w którym poruszałem problem wpisywania twardej spacji w dokumentach Latex (LaTeX - Jak wpisać znak twardej spacji). Jak słusznie Sawik zauważył, przykład podawania jednostek pewnych wartości jakim się tam posłużyłem jest dość niefortunny z tego względu, że odległość między wartością a jej jednostką powinna być stała, a nie skalowalna jak by to miało miejsce np. podczas justowania tekstu. Zastosowanie twardej spacji nie gwarantuje takiego zachowania, dlatego powinno się stosować wobec jednostek inne podejście. Początkowo miałem tylko uzupełnić poprzedni artykuł, ale myślę, że jest to sprawa na tyle istotna, że poświęcam na nią osobny wpis.

Jak nie twarda spacja to co?

Wspomniałem, że wiadomość jaką otrzymałem była wartościowa, bo raz że zwracała uwagę na sensowny problem, a dwa, że zawierała jego stosowne rozwiązanie, za co dziękuję. Otóż, do zapisywania wartości z jednostką, posłużyć się można dyrektywą \mbox, której zadaniem jest, stworzenie "pudełka" na zawartą w nim treść, o rozmiarach dokładnie takich, jaka ta treść wymaga. Czyli osiągniemy to czego chcieliśmy - wartość i jednostka będą zawsze przy sobie, a przy tym odległość między nimi nie będzie podlegała skalowaniu.

To na koniec przykład, żywcem zaczerpnięty z wiadomości od Sawika, opisujący zupełnie dla mnie abstrakcyjną dawkę sterylizacyjną ;):

\mbox{25 KGy}

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: