MC, 19:33 piątek, 11.01.2013 r.
Bibliografia jest nieodzownym elementem każdej pracy naukowej czy artykułu. Korzystanie z niej, czyli tworzenie odnośników w tekście, do jej poszczególnych elementów jest bardzo proste. Mimo to warto napisać kilka słów o przypadkach nieco bardziej złożonych, w których jedną informację chcielibyśmy poprzeć kilkoma cytacjami, tak by dokument wciąż wyglądał elegancko i profesjonalnie.
To może najpierw wstawmy bibliografię...
Zacznijmy od tego, jak w ogóle umieścić w dokumencie bibliografię i w jaki sposób umieścić w niej poszczególne elementy. A wystarczy dopisać w pożądanym miejscu w treści:
\begin{thebibliography}{<liczba elementów bibliografii>}
<elementy składowe bibliografii>
\end{thebibliography}
Jak widać powinniśmy podać liczbę elementów jakie ma pomieścić bibliografia. Jako, że na początku pisania nie zawsze można określić ile dokładnie umieścimy w niej wpisów, a nie jest też wygodnym rozwiązaniem aby po każdorazowym dopisaniu czegoś, zmieniać tam tę wartość, proponuję podawać jakąś przesadzoną liczbę, np. 100, a dopiero po zakończeniu pracy nad tekstem, zmienić ją na wartość prawdziwą.
Przykładowa bibliografia zawierająca 5 elementów może wyglądać następująco:
\begin{thebibliography}{5}
\bibitem{bib_Element1} Jakaś książka.
\bibitem{bib_Element2} Jakiś artykuł.
\bibitem{bib_Element3} Źródło z internetu.
\bibitem{bib_Element4} Inny artykuł.
\bibitem{bib_Element5} Jeszcze jedna książka.
\end{thebibliography}
I w tym miejscu dwie uwagi. Oczywiście treści typu "Jakaś książka" są tylko przykładowe i powinny to być dane typowe dla bibliografii, czyli tytuły autorzy etc. Kolejną rzeczą są etykiety nadane elementom \bibitem. Polecam stosować przedrostki bib_ czy jakieś podobne, które od razu ułatwią odróżnienie etykiet pochodzących z bibliografii od innych, co pomaga w późniejszym cytowaniu. Natomiast zdecydowanie odradzam nazywanie tych etykiet, tak jak to widać powyżej, nadając im jakąś stałą nazwę ze zmiennym numerkiem. Znacznie bardziej wygodniej jest, szczególnie gdy tworzymy dość duże dokumenty, aby podawać tam nazwy, które odnoszą się do konkretnego cytowanego dzieła, np. bib_EncyklopediaPowszechnaPWN, czy bib_InternetWikipediaMurChinski. Wtedy nie musimy za każdym razem zaglądać do bibliografii, żeby odnaleźć jaki numerek przypada konkretnej cytacji. Jeśli zastanawiasz się więc, po jaką cholerę tak to zapisałem, to uspokajam - w tym, o czym tak właściwie jest ten artykuł, zapis ten będzie akurat znacznie bardziej obrazowy ;)
Proste, bo pojedyncze cytowanie
Jeżeli chcemy odnieść się w treści do jakiejś cytacji, wystarczy użyć dyrektywy:
\cite{<etykieta cytacji>}
Gdzie etykieta cytacji, to oczywiście ta sama etykieta, którą podajemy w \bibitem. Zatem:
Jakaś informacja \cite{bib_Element1}.
da w efekcie:
Jakaś informacja [1].
I tym sposobem wykonaliśmy najprostsze i najczęściej występujące cytowanie.
Co w bardziej złożonych sytuacjach?
Jeżeli jednak chcemy jakiejś informacji przypisać kilka źródeł, bo np. piszemy właśnie, że jakiś temat jest żywo omawiany w wielu pracach i na potwierdzenie chcielibyśmy wskazać na kilka z nich, to możemy oczywiście zrobić coś na kształt:
Jakaś informacja \cite{bib_Element1}\cite{bib_Element2}.
I w efekcie powinniśmy zobaczyć:
Jakaś informacja [1][2].
Natomiast można postąpić prościej i znacznie bardziej elegancko.
Do tego celu będziemy potrzebowali pakietu cite, zatem dopiszmy w preambule dokumentu:
\usepackage{cite}
Wczytując ten pakiet, zrzucamy ciężar zarządzania cytacjami na system Latex. Naszym zadaniem od teraz będzie jedynie wymienić cytacje, które dotyczą danej informacji, natomiast odniesienia same zostaną wykonane i ułożone, w postaci wymienionych po przecinku, bądź, jeśli będzie to możliwe, w postaci zakresu. Poniższe przykłady powinny wyjaśnić wszystko (żeby były przystępniejsze w odbiorze, efekty zapisuję w komentarzu):
Jakaś informacja \cite{bib_Element2}. % Jakaś informacja [2].
Jakaś informacja \cite{bib_Element1, bib_Element2}. % Jakaś informacja [1,2].
Jakaś informacja \cite{bib_Element1, bib_Element2, bib_Element3}. % Jakaś informacja [1-3].
Jakaś informacja \cite{bib_Element1, bib_Element3, bib_Element4, bib_Element5}. % Jakaś informacja [1, 3-5].
Jakaś informacja \cite{bib_Element1, bib_Element2, bib_Element3, bib_Element5}. % Jakaś informacja [1-3, 5].
I tym prostym zabiegiem, otrzymujemy bardzo eleganckie odnośniki do bibliografii, oparte na wymienianych pozycjach, czy wskazaniu ich zakresów. Bardzo serdecznie polecam stosowanie pakietu cite i obchodzenie się z tematem bibliografii w przedstawiony w tym artykule sposób.
Komentarze (4)