MC, 11:11 środa, 14.11.2012 r.
Ilustracja do artykułu: LaTeX - Zmiana numeracji sekcji na pomijającą rozdziały (z formatu 0.X do X)

LaTeX - Zmiana numeracji sekcji na pomijającą rozdziały (z formatu 0.X do X)

Tworząc raporty z użyciem Latex-a nie zwykłem korzystać z rozdziałów, a jedynie z sekcji i podsekcji. Efektem niestety jest dość nieestetyczna numeracja tych poszczególnych części dokumentu, która dla sekcji przyjmuje postać 0.X zaś podsekcji 0.X.Y (gdzie X to numer sekcji a Y podsekcji). Chciałbym więc pokazać sposób, w jaki można pozbyć się tego prefiksu "0.".

Dlaczego numeracja tak właśnie wygląda?

Jak nietrudno się domyślić, to wiodące w numeracji sekcji i podsekcji zero, pochodzi od pierwszego niezdefiniowanego explicite rozdziału (chapter). Jeśli więc ktoś podobnie jak ja, postanowił uprzeć się, że rozdziały nie są mu w raporcie potrzebne, a sekcje i podsekcje dokładnie oddają charakter strukturalny tworzonego dokumentu, musi w sposób jawny wpłynąć na zmianę tejże numeracji. A oto gotowy fragment kodu:
\renewcommand*\thesection{\arabic{section}} % zmiana numeracji sekcji 0.X -> X
Jak ot zwykle bywa w takich sytuacjach, używamy dyrektywy \renewcommand do nadpisania własności jakiegoś obiektu. Warto sobie ten snippet zachować, lub na stałe wpisać do swoich szablonów dokumentów. Jeśli ktoś ma wątpliwość, w którym miejscu pliku umieścić to polecenie, to dodam, że ja robię to bezpośrednio przed \begin{document}.

Komentarze (2)

Imię:
Treść:
Tomek 2022-06-21 19:24:15
Niestety w klasie {book} zmiana nie działa w spisie treści. Nadal są zera w numerach rozdziałów. Jakiś pomysł?
Kazys 2022-05-19 10:23:08
Można to zrobić znacznie prościej ,bez redefiniowania poleceń, wybierając odpowiednią klasę dokumentu, która nie zawiera rozdziałów np. "article".