Linux - Włączanie i wyłączanie skrótu Ctrl+Alt+Backspace
Kombinacja klawiszy Ctrl+Alt+Backspace powinna być dla użytkownika Linuksa znana tak dobrze, jak kombinacja Ctr+Alt+Delete w świecie systemu Windows. Jej zadaniem jest wyłączenie xserver'a, czyli po prostu środowiska graficznego (coś na kształt operacji odwrotnej do tej wykonywanej przez polecenie startx). Recz w tym, że w ustawieniach niektórych dystrybucji (np. Ubuntu) kombinacja ta jest domyślnie wyłączona. W artykule tym opiszę najprostszą drogę do zapanowania nad aktywnością, bądź nieaktywnością skrótu Ctrl+Alt+Backspace.
W czym problem?
Tak jak wspomniałem, skrót klawiszowy Ctrl+Alt+Backspace bywa wyłączony w niektórych dystrybucjach Linuksa. A po co tak właściwie ten skrót? Linuksowiec nie tylko okienkami żyje, dlatego jest to najprostsza z metod wyłączenia xserver'a i przejścia do trybu tekstowego. Sposób, który za chwilę pokażę, może działać również w drugą stronę — jeśli w naszym systemie wspomniana kombinacja klawiszy działa, co nie jest zgodne z naszą wolą, możemy ją wyłączyć. Pytanie w jaki sposób?
Jak włączyć lub wyłączyć ten skrót?
Rozwiązanie tego problemu należy podać w trzech wersjach: dla wydań Ubuntu od wersji 10.04 włącznie, dla innych wydań Ubuntu/Debian, oraz dla dowolnej dystrybucji.Jeśli używamy Ubuntu co najmniej od wersji 10.04, to obsługę interesującego nas skrótu klawiszowego możemy zmieniać z poziomu ustawień systemowych. Wystarczy wybrać kolejno: System > Preferencje > Klawiatura > Układy > Opcje, a następnie aktywować lub dezaktywować skrót Control+Alt+Backspace w sekcji Sekwencja klawiszy zabijająca serwer X.
Z kolei jeśli używamy innych wydań Ubuntu/Debian, a nie chcemy ręcznie grzebać w plikach konfiguracyjnych, proponuję zastosowanie programu dontzap napisanego w Pythonie, który zrobi to za nas. Jeśli nie ma go w naszym systemie, wydajmy polecenie:
Dla innych dystrybucji Linuksa moja propozycja odnośnie użycia programu dontzap pozostaje niezmienna. Tyle że najprawdopodobniej, będzie trzeba ten program zainstalować, kompilując jego źródła, dostępne tutaj: Projekt DontZap.
Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!