MC, 22:22 czwartek, 17.05.2012 r.
Ilustracja do artykułu: watch Linux -  Cykliczne wykonywanie poleceń/komend

watch Linux - Cykliczne wykonywanie poleceń/komend

W systemach Linux bardzo lubię to, że to takie niepozorne szwajcarskie scyzoryki. Zawierają ogrom niewielkich narzędzi, które skumulowane w jednym systemie dają przyrząd gotowy wykonać wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Chciałbyś lub chciałabyś może wykonywać pewne polecenie w terminalu co wskazany interwał czasowy? Proszę bardzo... Linux ma coś dla Ciebie.

A po co to komu?

Mnie osobiście zamarzyło się wykonywanie skryptu co dany okres. Oczywiście, mogłem niejako ten skrypt zapętlić rekursywnie, ale akurat w tego konkretnym wypadku, wydało mi się to bardzo nieeleganckie. Ale abstrahując od tego przykładu, można powiedzieć, że w naturę komputera wpisane jest automatyczne wykonywanie pewnych czynności za jego właściciela, więc polecenie watch jak najbardziej ma rację istnienia.

Komenda watch - jak jej użyć?

Sposób użycia komendy watch jest niezwykle prosty. Jedyne co trzeba zrobić, to przy pomocy parametru -n wskazać interwał czasowy w sekundach, a parametrem -x pokazać programowi, co ma periodycznie wykonywać. Dajmy na to, że co 5 sekund chcemy wyświetlić jakiś tekst. Polecenie powinno wyglądać mniej więcej tak:
watch -n 5 -x echo "Powtarzam się..."

Zachęcam również do przejrzenia manuala do tego polecenia, żeby bliżej poznać pozostałe jego możliwości.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: