MC, 20:34 poniedziałek, 14.05.2012 r.
Ilustracja do artykułu: GEdit-Macro-Plugin - Czyli obsługa nagrywania i odtwarzania makr dla GEdit

GEdit-Macro-Plugin - Czyli obsługa nagrywania i odtwarzania makr dla GEdit

Możliwość nagrywania makr, czyli sekwencji operacji, które później można wielokrotnie odtwarzać, to opcja bardzo przydatna w edytorach tekstu. O ile wielkim szacunkiem darzę zarówno VIM-a, czy Emacs-a, o tyle zdaję sobie również sprawę, że nie zawsze wygodnie jest skorzystać z tych narzędzi. Czasem po prostu na szybko przyjemniej jest użyć nieco bardziej "dzisiejszego" programu. Na systemy Windows doskonałym narzędziem jest powszechnie znany Notepad++. A co z Linuksami, czy zawężając nawet - co z Ubuntu? Dla środowiska GNOME jest GEdit, i choć świetny, zasobny w pluginy, to jednak makra w nim domyślnie nie nagramy. Zatem dajmy mu taką możliwość!

Jak wzbogacić GEdita o możność nagrywania makr?

Aby nasz poczciwy GEdit zaczął obsługiwać makra, należy doinstalować mu odpowiedni plugin - GEdit-Macro-Plugin. Niestety domyślnie nie znajduje się on w repozytoriach, ale de facto to żaden problem, ponieważ bez przeszkód możemy go pobrać ze strony producenta - GEdit-Macro-Plugin.

Jak będzie ten plugin działał?

Nim przejdziemy do właściwej instalacji tego pluginu, należałoby go nieco zareklamować. Trzeba przyznać, że z zewnątrz, jest to bardzo proste narzędzie. W Toolbarze GEdita, pojawią się trzy ikonki - do rozpoczęcia nagrywania makra, zatrzymania nagrywania makra i odtwarzania uprzednio stworzonego. Czyli prosto i skutecznie, bez przesadnych rozwiązań. Dodatkowo, do funkcji odtwarzania makra podpięty jest skrót Ctrl+M, który bardzo ułatwi korzystanie z tego dodatku.

Jak więc zainstalować ten plugin?

Gdy pobierzemy paczkę ze strony, którą podałem nieco wyżej, należy wypakować jej zawartość. Postępując zgodnie z zaleceniami zawartymi w tej paczce, należy przekopiować zawartość, dopiero co zdekompresowanego katalogu build, do ścieżki w której trzymane są pluginy programu GEdit - ~/.gnome2/gedit/plugins (gdyby katalog plugins wcześniej nie istniał, należy go ręcznie utworzyć).

W dalszej kolejności powinniśmy uruchomić program GEdit (lub oczywiście wyłączyć go i włączyć, jeżeli już mamy go uruchomionego) i pozwolić mu na używanie pluginu GEdit-Macro-Plugin. Aby tego dokonać, trzeba wybrać z menu programu kolejno: Edycja > Preferencje > Wtyczki (Edit > Preferences > Plugins) i na liście dodatków zaznaczyć Macro.

Od tej chwili nasz GEdit powinien mieć możliwość obsługiwania makr, co mnie osobiście satysfakcjonuje do tego stopnia, że nie czuję żalu z braku Notepad++ dla systemów Linux. GEdit naprawdę, może go zastąpić, jak nieco czasu mi się poświęci.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: