MC, 10:53 piątek, 04.05.2012 r.
Ilustracja do artykułu: SumatraPDF - Lekki i przyjemny czytnik PDF doskonały na maszyny wirtualne

SumatraPDF - Lekki i przyjemny czytnik PDF doskonały na maszyny wirtualne

Dobry program do czytania plików PDF i im podobnych to podstawa wyposażenia każdego użytkownika komputera. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście Adobe Reader. Nie uważam jednak, żeby był on najlepszym rozwiązaniem w pewnych sytuacjach, takich jak np. system postawiony na maszynie wirtualnej. Dlatego pragnę polecić leciutką alternatywę jaką jest program SumatraPDF.

Dlaczego nie produkt Adobe?

Trzeba przyznać, że ostatnie wersje Adobe Reader-a znacznie przyśpieszyły względem swoich poprzedników, ale mimo wszystko w porównaniu do znacznie lżejszych, alternatywnych programów zachowuje się on jak ociężały słoń. Słoń, który niemało waży. Z tego powodu sądzę, że produkt ten nie powinien być instalowany na wirtualnych maszynach, na których szybkość działania programu oraz zajmowana przez niego przestrzeń dyskowa ma duże znaczenie. Oczywiście... jeżeli istnieją jakieś konkretne powody, dla których musimy wybrać Adobe Reader-a, t nic na siłę. Absolutnie nie twierdzę, że to produkt zły, wręcz przeciwnie. Uważam jednak, że nie zawsze stanowiący najlepsze rozwiązanie, a niestety dla wielu będący przyzwyczajeniem. Jako program alternatywny polecić chciałbym SumatraPDF.

Co cechuje program SumatraPDF?

SumatraPDF jest to czytnik formatów PDF, ePub, MOBI, CHM, XPS, DjVu, CBZ oraz CBR dla systemu Windows, napisany przez Krzysztofa Kowalczyka. Jego głównymi zaletami są bardzo niewielki rozmiar (raptem kilka MB) oraz przenośność. Są ludzie, dla których komputer to zło konieczne i których nie można podejrzewać o posiadanie jakiegokolwiek programu do PDF. W takiej sytuacji SumatraPDF jest świetnym rozwiązaniem, gdyż wersję przenośną możemy takiemu osobnikowi podrzucić razem z dokumentem, który będzie gotowy do odczytania nawet bez instalacji Sumatry.
Ponad to, że program SumatraPDF jest bardzo szybki w działaniu i nie zajmuje wiele miejsca, co czyni go idealnym rozwiązaniem np. dla wirtualnych maszyn, posiada on jeszcze kilka cech, które uważam za ważne. Mianowicie posiada on całkiem rozbudowany system skrótów klawiszowych, które znacznie ułatwiają pracę z dokumentami, czy można go wywoływać z pozycji konsoli np. by wydrukować dany dokument. Warto również wspomnieć, że wersja do instalacji integruje się z wiodącymi przeglądarkami internetowymi, także i od tej strony SumatraPDF sprawdzi się doskonale.

Gdzie znajdę ten program?

Jeżeli masz ochotę sprawdzić program SumatraPDF w akcji, to zapraszam do odwiedzenia oficjalnej strony tego projektu, gdzie możemy go pobrać. - SumatraPDF oficjalna strona

Na zakończenie dodam jeszcze, że jest to projekt stale rozwijany i często aktualizowany. Mimo to główny cel jakim jest lekkość działania programu nie zostaje zatracony w ferworze udoskonalania aplikacji.

Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!

Imię:
Treść: