Dropbox - Synchronizacja wielu katalogów z różnych lokacji
Systemy cloud-storage popularnie zwane chmurami to zjawisko o stale rosnącej popularności. I bardzo dobrze, bo są to niezwykle wygodne systemy, które można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów. O kilku z nich pewnie niebawem najprawdopodobniej sporządzę jakieś wpisy na stronę. Jednak w tym artykule postaram się omówić jak w bardzo prosty sposób poddać synchronizacji wiele katalogów z różnych lokacji w systemie Dropbox.
W czym problem?
System Dropbox pozwala na synchronizację plików pomiędzy wieloma komputerami, a także dostarcza nam w 2,5 GB miejsca na serwerze i dostęp plików z pozycji strony internetowej razem z możliwością dzielenia się nimi ze znajomymi (2,5 GB w opcji konta darmowego; dla kont płatnych są to odpowiednio większe przestrzenie). Tworzymy na dysku jeden katalog, którego zawartość będzie stale synchronizowana. No właśnie... tylko jeden katalog.
Co w przypadku, gdy chcemy synchronizować wiele lokacji?
Sytuacji w których korzystnie byłoby synchronizować wiele katalogów znajdujących się w różnych miejscach na dysku jest całe mnóstwo. Z kolei ogromna część z tych sytuacji nie daje się rozwiązać po prostu na zasadzie ręcznego kopiowania zawartości tychże katalogów do katalogu Dropboxa objętego synchronizacją. Dlaczego? Dajmy na to, że przekopiowaliśmy zawartość jakiegoś katalogu do folderu Dropboxa. Pliki zostały wysłane na serwer. Następnie modyfikujemy ten zewnętrzny katalog usuwając z niego pewne pliki a inne tworząc i ponownie kopiujemy go do katalogu Dropboxa. O ile nowe pliki wyślą się na serwer, o tyle te usunięte z serwera nie znikną bo kopiując i nadpisując pliki, nie przenosimy informacji o tym, że coś się tutaj wcześniej znajdowało, ale już zostało usunięte i to samo należy zrobić w katalogu Dropboxa. Więc jaka to synchronizacja? No żadna. Z resztą... nawet jak się da w ten sposób to rozwiązywać, bo np. plików usuwać nie będziemy, to jest to zwyczajnie niewygodne. Oczywiście... można użyć programy rsync, jednak proponuję prostsze podejście.
No dobrze... a jak inaczej to rozwiązać?
Otóż okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stworzenie dowiązania symbolicznego wewnątrz katalogu Dropboxa, to innego katalogu, zostanie w pełni obsłużone.Zatem wyobraźmy sobie taką sytuację. Katalog Dropboxa znajduje się w ~/Dropbox i jest on objęty synchronizacją. Mamy jednak jeszcze jeden katalog, którego kopię zapasową chcielibyśmy mieć na serwerze i jest to np. ~/Dokumenty/Uczelnia. Musimy więc przejść w terminalu do katalogu Dropboxa:
Z chwilą wykonania powyższej komendy, w katalogu Dropboxa stworzony zostanie katalog Dokumenty_Uczelnia, który będzie dowiązaniem do interesującego nas folderu i momentalnie lokacja ~/Dokumenty/Uczelnia zostanie objęta synchronizacją i pliki zostaną wysłane na serwer. Oczywiście dokonanie jakiejkolwiek zmiany w ~/Dokumenty/Uczelnia będzie zauważane przez Dropboxa czyli osiągnęliśmy zamierzony cel - poddaliśmy synchronizacji zewnętrzny katalog.
Komentarze (0) - Nikt jeszcze nie komentował - bądź pierwszy!