MC, 12:47 niedziela, 29.01.2012 r.
Ilustracja do artykułu: LaTeX - Zmiana podpisów tabel (Tabela) i rysunków (Rysunek)

LaTeX - Zmiana podpisów tabel (Tabela) i rysunków (Rysunek)

Dziś kolejna krótka notatka dotycząca Latex-a. Tym razem zajmiemy się zmianą podpisów pod tabelami oraz rysunkami. Jak wiadomo Latex w języku polskim używa podpisów Tabela oraz Rysunek, a czasem ze względów między innymi estetycznych dobrze jest skrócić te podpisy (lub jeśli ktoś woli, zupełnie zmienić).

Jak zmienić podpisy pod tabelami i rysunkami?

Otóż, aby dokonać zmiany podpisów pod tabelami i rysunkami, należy redefiniować dwie wartości LaTeX-a, w których przechowywane są te podpisy: \tablename oraz \figurename. Dokonamy tego za pomocą poleceń, które należy dopisać do treści dokumentu:
\renewcommand*{\figurename}{Rys.}
\renewcommand*{\tablename}{Tab.}
Jak widać na powyższym przekładzie, zmieniliśmy wartości \tablename i \figurename na kolejno: "Tab." oraz "Rys.". Tak więc tym sposobem możemy wpływać na podpisy pod tabelami i rysunkami a tym samym zadbać o detale estetyki dokumentów tworzonych w systemie LaTeX.

A już tak dla przypomnienia, zupełnie nawiasem dodam, że sam podpis dodajemy poleceniem \caption, czyli np.

\begin{figure}
\caption{Podpis pod rysunkiem}
\includegraphics[width=0.5textwidth]{./grafika.png}
\end{figure}

Komentarze (5)

Imię:
Treść:
Kris 2022-04-20 12:46:45
A ja mam inny problem. Mam skład dwuszpaltowy i jak na jednej szpalcie mam zdjęcie to jego podpis zaczyna się na środku zdjęcia i wychodzi poza szpaltę. Jak przesunąc podpis do lewej krawedzi zdjęcia?
Administrator 2018-06-05 08:25:24
@Paulina, zerknij proszę tutaj: ciągła numeracja zdjęć w Latex.
Paulina 2018-06-04 23:09:01
Mam problem z podpisem zdjęć i tabel. Dzięki tej komendzie udało mi się zamienić Rysunek. na Zdjęcie ale niestety nie wiem jak zmienić numeracje, aby tabele i zdjęcia były numerowane wg kolejności dodania a nie wg tego jak są w rozdziale czyli zależy mi na podpisie Zdjęcie 1, Zdjęcie 2, a póki co dalej mam Zdjęcie 1.1, Zdjęcie 1.2. Tak samo w tabelach. Jak to zmienić? Proszę o pomoc :)
Administrator 2018-01-31 15:35:44
@Konrad, szczerze powiedziawszy ciężko mi powiedzieć co może być dokładną przyczyną. Zerknij proszę tutaj: https://tex.stackexchange.com/a/55099 - być może tu znajdziesz rozwiązanie.
Konrad 2018-01-31 13:53:36
U mnie jest podpis "Tablica.." a chciałbym zmienić na Tabela i podana komenda nie działa. Rozumiem, że mam inny pakiet językowy?